Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka


KILKA FAKTÓW Z ŻYCIA JANUSZA KORCZAKA

 

Janusz Korczak był troskliwym lekarzem, wybitnym pedagogiem, literatem, oddanym działaczem społecznym, człowiekiem wrażliwym i idealistą, założycielem Domu Sierot.
Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, urodził się 22 lipca 1878 r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej, zginął prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. w Treblince.
Był wielkim przyjacielem dzieci, prekursorem działań na rzecz ich praw. Traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji.
Wierność tym poglądom potwierdził własnym życiem. Zginął w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami.
Twórczość Korczaka wiąże się ściśle z jego praktyką wychowawczą. Obejmuje publikacje pedagogiczne, m.in. "Momenty wychowawcze", "Jak kochać dzieci", "Prawo dziecka do szacunku", oraz utwory przeznaczone dla dzieci, m.in. "Król Maciuś Pierwszy", "Król Maciuś na wyspie bezludnej", "Józki, Jaśki i Franki", "Sława", "Kajtuś Czarodziej", "Bankructwo małego Dżeka".

 

MYŚLI JANUSZA KORCZAKA

 

"Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat".

"Dziecko nie staje się człowiekiem, ale już nim jest".
"Bez pogodnego, pełnego dzieciństwa całe życie jest kalekie".
"Pozwólmy dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy".
"Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie".
"Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie - naucz.
Jeśli nie wie - wytłumacz.
Jeśli nie może - pomóż".
"Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał".

 


UTWORY JANUSZA KORCZAKA

 

KRÓL MACIUŚ PIERWSZY
Po śmierci ojca Maciuś sam zostaje królem. Z początku jest traktowany jak rozpieszczony maluch. Gdy w kraju wybucha wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem przebiera się za zwykłego żołnierza i wyrusza na front. Tam uczy się pokory, szacunku dla życia, bycia wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji. Po powrocie Maciuś wprowadza w swoim królestwie wiele reform, m.in. tworzy dziecięcy sejm. Zamieszanie powstałe przez zrównanie dzieci z dorosłymi osłabia kraj, na który znów najeżdżają sąsiedzi. Tym razem Maciuś, mimo walecznej obrony, przez tchórzostwo poddanych zostaje pokonany i osądzony. Zostaje skazany na rozstrzelanie, lecz kara w ostatniej chwili zostaje zmieniona na zesłanie na bezludną wyspę.

 

KRÓL MACIUŚ NA WYSPIE BEZLUDNEJ
Bohater drugiej części Króla Maciusia Pierwszego, przede wszystkim rozmyśla nad sobą i swoim miejscem w świecie. To nie oznacza, że pozostaje bezczynny - ucieka z pociągu, który wiezie go na bezludną wyspę, pojawia się na naradzie królów, przerażonych jego ucieczką, ukrywa swoją tożsamość pod przybranym imieniem, wreszcie staje przed szansą odzyskania tronu. Ale wciąż zadaje sobie pytanie: Który Maciuś jest prawdziwy? Dumny król reformator czy cichy i zamyślony, dobrowolny wygnaniec Maciuś filozofz bezludnej wyspy?

 

KAJTUŚ CZARODZIEJ
Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.
Kajtuś Czarodziej - to opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni, o marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają.

 

SŁAWA
Książka opowiada o dzieciach warszawskiego proletariatu. Troje dzieci z warszawskiego podwórka, dzieci tragicznie zaplątanych w smutne, trudne i nieprzychylne życie dorosłych, postanawia dążyć do sławy.
Motto tej książki: "Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie."

JÓZKI, JAŚKI I FRANKI
"Józki, Jaśki i Franki" to pełna przygód zabawna historia dla dzieci i o dzieciach, która nie tylko śmieszy ale i uczy. Tematem są wydarzenia i obserwacje z kolonii letnich w "Wilhelmówce", gdzie autor był wychowawcą i opiekunem.

 

BANKRUCTWO MAŁEGO DŻEKA
Dżek Fulton, syn robotnika, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, po plajcie pobliskiego sklepu chce zrozumieć, czym jest bankructwo i jak można z powodzeniem zarabiać pieniądze. Zgłasza się w szkole do prowadzenia biblioteki, a potem pyta nauczycielkę, czy mógłby zorganizować uczniowską spółdzielnię. Zdobywa od dorosłych wiedzę i wsparcie. W swoje przedsięwzięcie wkłada mnóstwo serca. Udaje mu się zaangażować inne dzieci, ale spotyka się z rozmaitymi przeciwnościami.
Odniesie sukces, czy zbankrutuje?

 

 

 

 

 

 

 

Aktywizujące metody nauczania
Aktywizujące metody nauczania

Stwarzamy warunki do rozwijania zainteresowań i talentów. Uczniowie mogą uczestniczyć w  zajęciach pozalekcyjnych – w licznych kołach i sekcjach, m.in. koło teatralne, młodych fizyków, sekcja taneczna i pływacka. Dbamy, aby nasi podopieczni osiągali coraz lepsze wyniki i rozwijali aspiracje życiowe. Planujemy wycieczki tematycznie związane z programem nauczania, bogate w walory edukacyjno-rozrywkowe. Celem integrowania szkolnej społeczności organizujemy zabawy taneczne, a dla uczniów i ich rodzin - imprezy plenerowe.

 

Tworzymy klimat szkoły przyjaznej, ukierunkowanej na indywidualny rozwój każdego ucznia. Naszym celem jest edukacja pozostawiająca trwały ślad i widoczne rezultaty w dalszej przyszłości młodego człowieka...

 

Edukacja jest tym, co pozostaje wówczas, gdy to, co wyuczone, zostało zapomniane.

 - Burrhus F. Skinner